You are currently viewing Wycieczka klas ósmych do Oświęcimia

Wycieczka klas ósmych do Oświęcimia

Dnia 22 października 2021r. uczniowie klas 8a, 8b i 8c ze Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Podłężu udali się na wycieczkę do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau.

 KL Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady. Życie straciło tu ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci.

Celem naszej wycieczki było zapoznanie uczniów z historią okresu II wojny światowej, sposobami realizacji bezwzględnej polityki eksterminacji i ludobójstwa prowadzonej przez Niemców. Po przekroczeniu bramy z napisem „Arbeit macht frei” młodzi ludzie poznali zasady funkcjonowania niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Udali się do kilku budynków, w których można było zobaczyć i uświadomić sobie , co tak naprawdę działo się w Auschwitz. Puste cele, fotografie na ścianach, pozostałe po więźniach rzeczy osobiste to tylko część przerażającego obrazu obozu. Bardzo duże wrażenie wywarł na zwiedzających pobyt w pomieszczeniu, gdzie znajdowało się  krematorium i komora gazowa. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie obozu Birkenau. Uczniowie zobaczyli bramę wjazdową, przez którą wjeżdżały pociągi wiozące więźniów z całej Europy, poznali zasady segregacji prowadzonej przez oprawców, zwiedzili  baraki mieszkalne, które zobrazowały im  makabryczne warunki w jakich żyli więźniowie.

Wyjazd ten zrobił na uczniach klas ósmych bardzo duże wrażenie, to co zobaczyli i usłyszeli na długo zapamiętają jako prawdziwą lekcję historii.

Przed wyjazdem odwiedził nas zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice pan Michał Hebda, życzył uczestnikom  owocnego zwiedzania i  obdarował ich słodkim poczęstunkiem na drogę.

Wycieczka została zorganizowana w ramach małopolskiego projektu „Odkrywamy Małopolskę”, finansowanego w 70% z budżetu Województwa Małopolskiego (30% stanowił udział finansowy rodziców).

Lucyna Maj

Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Podłężu