SP Podłęze

O Patronce

Sekretariat czynny:

Pn. - Pt. 7.30 - 15.30

Przyjmowanie stron:  8.00 – 15.00

Środa dzień wewnętrzny

27.10.2019

Uroczysty jubileusz Szkoły

Jubileusz 20-lecia jest doskonałą okazją do podsumowania lat doświadczeń i pracy w szkole, a także do przywołania wspomnień. Jest czasem refleksji i kreślenia planów na przyszłość…

 W dniu 24 października 2019 r. w Szkole Podstawowej w Podłężu miało miejsce doniosłe wydarzenie: obchody 20-lecia nadania imienia Świętej Jadwigi Królowej Polski. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą ku czci patronki, po której zaproszeni goście , nauczyciele i uczniowie udali się do szkoły , w której kontynuowano obchody jubileuszu.

 W pięknie udekorowanej sali mogliśmy przywitać przybyłych na uroczystość dostojnych gości, dyrektorów  szkół i przedszkoli, absolwentów szkoły, byłych jej pracowników oraz rodziców naszych uczniów. Dostojeństwa uroczystości dodawał poczet sztandarowy. Pani dyrektor Hanna Surdy serdecznie i ciepło powitała przybyłych na jubileusz Szkoły i zaprosiła wszystkich obecnych do udziału w uroczystych obchodach. Dyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta i Gminy Niepołomice – Wiesław Bobowski przypomniał wydarzenia związane z nadaniem Imienia Szkole Podstawowej w Podłężu w roku 1999.

Największy aplauz publiczności zyskał brawurowo zatańczony przez naszych uczniów krakowiak.

Po przedstawieniu na zgromadzonych czekały kolejne atrakcje: degustacja domowego chleba, pieczonego według domowej receptury, wyśmienitego smalcu i kiszonych ogórków.

Goście mogli również obejrzeć wystawę multimedialną poświęconą patronce.

Na szkolnych korytarzach ustawiono kramy, charakterem nawiązujące do czasów średniowiecza, w których żyła nasza patronka. Ich dawny charakter podkreślały gliniane misy, dzbany, drewniane łyżki oraz sprzęty domowe.

 W tym dniu zajęcia miały wyjątkowy charakter: nie prowadzili ich nauczyciele, ale zaproszeni prelegenci. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w niezwykłych spotkaniach o różnorodnej tematyce: mogli poznać i zagrać na dawnych instrumentach, dowiedzieć się jak tajemniczą wiedzę kryje menzurka, wysłuchać opowieści z puszczy, poznać sztukę tworzenia witraży, a także dowiedzieć się dlaczego pszczoły są tak pożyteczne.

 Rocznica 20-lecia nadania imienia Świętej Jadwigi Królowej Polski Szkole Podstawowej w Podłężu stała się wspaniałą lekcją historii dla najmłodszego pokolenia uczniów, a dla grona pedagogicznego i absolwentów była świętem wspomnień oraz świętem trwania. Atmosfera i nastrój tej uroczystości pozostaną na długo w pamięci wszystkich. Święto szkoły było wspaniałą okazją do snucia refleksji i wspomnień dotyczących losów osób związanych z naszą szkołą, przywołania w naszej pamięci Tych, którzy odeszli oraz do myśli o własnej przyszłości. Szkoła to uczniowie, wspaniali przyjaciele, to przecież najpiękniejsze lata w życiu każdego człowieka, do których powraca się z radością i rozrzewnieniem! W imieniu  Pani Dyrektor, nauczycieli, pracowników i uczniów naszej szkoły dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości jubileuszowych za szczere życzenia i pamięć o szkole. To był wyjątkowy dzień dla całej społeczności , który na długo pozostanie w naszej pamięci…

                          Iwona Lubaś, Monika Czarnocka- Milik

                      nauczycielki języka polskiego w SP w Podłężu

2017-06-12

Święto Patronki Szkoły

Dwudziesta rocznica kanonizacji św. Jadwigi to ważny dzień dla szkół noszących imię polskiej Królowej. Tegoroczne obchody w naszej szkole były wyjątkowe, gdyż poprzedzone warsztatami poświęconymi osobie i życiu królowej Jadwigi Andegaweńskiej. Zwieńczeniem uroczystości był udział uczniów wraz z Pocztem Sztandarowym, rodziców oraz nauczycieli w Mszy św. w kościele parafialnym pw. Królowej Polski w Podłężu. Mszy przewodniczył proboszcz parafii ks. prałat Tomasz Boroń oraz ks. Jan Ćwierz. W uroczystości udział wziął również misjonarz z Madagaskaru, z którym od 20 lat współpracuje nasza szkoła, ks. Józef Klatka. Misjonarz opowiedział o trudnych warunkach w jakich przyszło żyć dzieciom na Czerwonej Wyspie. 

 
Św. Jadwiga jest dla nas wzorem do naśladowania, przykładem wybitnej osobowości ze względu na wartości, które wyznawała i swoim życiem potwierdzała. Są to: umiłowanie pokoju, wrażliwość na krzywdę, rozumienie ludzkich potrzeb, zasługi dla kraju i języka polskiego. Była bardzo uwrażliwiona na ludzką biedę i cierpienie. Troszczyła się o zakładanie szpitali i starała się o pomoc biednym, stawała w obronie pokrzywdzonych. Jako uczniowie staramy się godnie naśladować swoją Patronkę niosąc pomoc najuboższym, uczestnicząc w akcjach charytatywnych przeprowadzanych na terenie szkoły. Każdego roku wykonujemy palmy wielkanocne, a dochód ze sprzedaży przekazujemy na utrzymanie szkoły w dalekim Madagaskarze. W ten sposób nauczyciele uwrażliwiają nas na poszanowanie godności drugiego człowieka, na ludzką krzywdę i cierpienie. Nasz udział w tego rodzaju akcjach ma nie tylko wymiar czysto materialny. To przede wszystkim działalność wychowawcza, propagująca dobroć i chęć niesienia pomocy, która w naszej szkole poprzez postać Patronki św. Jadwigi, nabiera szczególnego wymiaru i zobowiązuje do naśladowania.
Wartości, które wyznawała są zawsze aktualne. Ten humanitaryzm średniowiecznej królowej imponuje nam, ludziom XXI wieku, dlatego jesteśmy dumni, że Szkoła Podstawowa w Podłężu nosi Jej Imię.

29.05.2015 r

"Noc ze św. Jadwigą"

22.05.2015 r. odbyła się w naszej szkole impreza pt. „Noc ze św. Jadwigą”. 

Poniżej przedstawiamy sprawozdania napisane przez uczestników oraz galerię zdjęć. 

Jedno z zadań polegało na malowaniu portretu naszej Patronki:

 

Późnym popołudniem w piątek 22.05 spotkaliśmy się w szkole, by spędzić tutaj noc ze św. Jadwigą. Każdy z nas przyniósł ze sobą oprócz dobrego humory śpiwór, karimatę lub materac.
Po wspólnie przyrządzonej kolacji, każda z klas malowała na korytarzu portret św. Jadwigi. Portrety wyszły ogromne. Z klocków budowaliśmy zamki, a na wieczorny spacer poszliśmy do kościoła. Tam wysłuchaliśmy opowieści ks. Proboszcza o niektórych polskich świętych – św. Jadwidze, Faustynie i Janie Pawle II.
Wieczorem jedni pląsali w takt muzyki, inni oglądali filmy. Spać poszliśmy bardzo późno, pełni obaw, czy uda nam się usnąć w tak nietypowych warunkach.
Rano obudziły nasz dzwony.
Noc w szkole to zupełnie coś innego niż normalne lekcje. Taka noc mogłaby trafiać się częściej.

Kasia Gastoł

Nikola Pardiak

22.05.2015 roku, o godzinie 18:00, niemal wszyscy uczniowie klas IV – VI zebrali się w szkole, w której odbywała się „Noc ze Świętą Jadwigą”
Największym zdumieniem było dla nas to, iż Ania, wchodząc do klasy, miała ze sobą trzy torby! W jednej z nich miała pożywienie, a w drugiej ubranie do spania, oraz rzeczy potrzebne do higieny osobistej. Kiedy każdy przygotował swoje miejsce do spania, Pani rozłożyła arkusz kartonu i poprosiła wszystkie dzieci, aby zebrały się na korytarzu. Okazało się, że będziemy rysować farbkami postać św. Jadwigi. Wszyscy byli zaskoczeni tą informacją. Gdy zabraliśmy się do pracy, podzieliliśmy się na grupy. Jedna z trzech brygad, rysowała nogi i kawałek szaty. Druga, do której należałam ja i Martyna Dziad, rysowała brzuch i ręce. Trzecia, twarz i koronę Jadwigi. Najlepszą atrakcją dla nas było przygotowywanie sobie wspólnego posiłku. Wszyscy byli zaskoczeni widokiem ogromnego zapasu jedzenia naszej koleżanki. Miała m.in. warzywa, owoce, słodycze, a nawet herbatę w termosie. Jest takie przysłowie nawiązujące do mnie ” Brzuch nie może, ale oczy chcą”
Po kolacji udaliśmy się do kościoła. Tam, Proboszcz Tomasz Boroń opowiadał nam o św. Jadwidze, oraz o Janie Pawle II. Bardzo dużo dowiedzieliśmy się o nieżyjącym już Papieżu m.in. o tym, iż w młodych latach był ministrantem, że bardzo lubił kremówki, oraz ogromnie kochał młodzież i niewyobrażalnie cieszył się widząc ich modlących się. Po powrocie z kościoła, do naszej szkoły przyszła Pani Monika Juszczyk, która studiuje ratownictwo medyczne. Pokazała i opisała nam, jak poprawnie udzielić pierwszej pomocy. Było to bardzo ciekawe, praktyczne szkolenie. Każdy z nas kiedyś może być świadkiem wypadku, w którym poszkodowana osoba będzie potrzebować udzielenia pierwszej pomocy. Po lekcji nauki ratownictwa, udaliśmy się do klas. Jak to my dziewczyny, trochę poplotkowałyśmy i pośmiałyśmy się. Po kilku minutach do naszej klasy, przyszła Pani, mówiąc nam, że na sali gimnastycznej odbywa się dyskoteka, zorganizowana przez klasę V. Było bardzo wesoło, a zwłaszcza, gdy pan dyrektor, Tomasz Toboła wyłączył światła główne, wiszące nad naszymi głowami, a włączył boczne. Wtedy, dyskoteka miała właściwą atmosferę. Wszyscy fantastycznie się bawiliśmy. Po powrocie do klasy, wraz z dziewczynami, włączyłyśmy film na tablicy interaktywnej pt. ” Camp Rock „. Opowiadał on o nastoletniej Mitchie, która marzyła o wyjeździe na obóz rockowy, aby nauczyć się tam śpiewać, a niespodziewanie poznała tam dużo ciekawych osób i przystojnego chłopaka. Oglądałyśmy ten film ponad godzinę, było już bardzo późno, dlatego też szybko zasnęłyśmy. Obudziłyśmy się o szóstej rano trochę niewyspane po nocy pełnej wrażeń. Po powrocie do domu czułam się tak zmęczona, że zasnęłam na kilka godzin.
„Noc ze Św. Jadwigą” okazała się najlepszym pomysłem w naszej szkole. Nauczyłam się tam fachowo udzielać pierwszej pomocy, szalenie się wybawiłam i dużo się dowiedziałam, a najważniejsze jest to, że spędziłam miłe chwile w towarzystwie bardzo wesołych, sympatycznych i pogodnych osób.

 

Martyna Dziad

Dwudziestego drugiego mają w szkole podstawowej w Podłężu zorganizowano „ Noc ze św. Jadwigą ”. O godzinie 18:00 w budynku zebrali się wszyscy chętni z klas IV- VI. Obecność nie była obowiązkowa. Uczniowie zgłosili się na miejsce punktualnie.
Każda grupa udała się do wyznaczonych klas, gdzie uczniowie przygotowali sobie miejsca do spania, rozkładając przyniesione przez siebie karimaty i śpiwory. Po chwili do sal weszli nauczyciele, którzy poinformowali dzieci o zajęciach, które miały się odbyć w następnej kolejności. Było to malowanie portretu św. Jadwigi na szkolnym korytarzu. Uczniowie zabrali ze sobą pędzle i farby, a na podłodze została rozłożona długa mata do malowania. Każdy uczestnik miał swoje miejsce i wyznaczony obszar. Płótno zostało wcześniej podzielone na cztery części i każdą z nich opracowywała jedna klasa. Powstały cztery portrety św. Jadwigi. Malowanie odbywało się w wesołej atmosferze, szczególnie, kiedy malowano rękoma. Po zakończonej pracy wszyscy udali się do łazienek w celu umyciu dłoni i twarzy.
Następnym punktem programu była kolacja. Uczestnicy udali się do swoich klas i przygotowywali wspólnie posiłek. Po kolacji trwały krótkie rozmowy w klasach. Po chwili całą grupą uczniowie wraz z nauczycielami udali się do kościoła.
Ks. Proboszcz już tam czekał. Opowiadał o św. Janie Pawle II. Wszyscy słuchali z zainteresowaniem. Po modlitwie uczestnicy wrócili do szkoły, a tam czekała już na nich Pani, która pokazywała jak udzielić pierwszej pomocy. Ćwiczono na fantomach. Po zakończeniu kursu pierwszej pomocy na sali gimnastycznej została zorganizowana dyskoteka. Chętni mogli się pobawić, a kto nie miał ochoty tańczyć mógł w tym czasie pójść do sali, gdzie oglądano film. Dla każdego było jakieś interesujące zajęcie.
Po dyskotece i oglądaniu filmów wszyscy rozeszli się do klas, gdzie można było rozmawiać grać w gry i przygotowywać się do snu .Większość uczestników nie spała do późna w nocy. Około 24:00 rozległa względna cisz. Uczestnicy nie sprawiali problemów.
Rano uczniowie wstali około 7:00. O 8:00 opuścili szkołę i udali się do domów. Wszyscy z radością wspominali nowa przygodę, którą chcieliby przeżyć jaszcze raz.

 

Joanna Stolarska

W dniu 22 maja klasy IV-VI uczestniczyły w nocnym czuwaniu poświęconym Patronce Szkoły Podstawowej w Podłężu – św. Jadwidze. W ten sposób szkoła chciała uczcić i upamiętnić naszą świętą. Opiekę sprawowały panie: Wiesława Nowak, Renata Bobowska, Aneta Martemianow. Lucyna Maj oraz pan dyrektor Tomasz Toboła.
Zbiórka w szkole była wyznaczona na godzinę 18.00. Po zakwaterowaniu uczniowie rozpoczęli wspólne malowanie Królowej. Opiekunowie przygotowali wielkie arkusze papieru, na których dzieci podzielone na grupy, malowały farbami Patronkę.
Wszyscy przystąpili z zapałem do pracy i chętnie brali udział w zabawie.
Następnie każdy miał chwilę wolnego czasu na odpoczynek i przygotowanie kolacji.
Później dzieci udały się na salę gimnastyczną, gdzie pani Monika Juszczyk, która jest ratownikiem medycznym, zaprezentowała zasady udzielania pierwszej pomocy. Wszyscy uczniowie byli bardzo podekscytowani i chętnie brali udział w zajęciach praktycznych z zakres udzielania pierwszej pomocy.
Klasy IV i V miały okazję zbudować zamki z klocków LEGO.
Około godz. 21.00 dzieci i nauczyciele udali się do kościoła parafialnego w Podłężu, gdzie czekał ksiądz proboszcz. Opowiadał on ciekawe historie związane ze św. Jadwigą i Janem Pawłem II.
Powrót do szkoły był około 22.00. Wtedy uczniowie mogli oglądać filmy i urządzać wspólne zabawy w salach. Dzieciom trudno było zasnąć. Dopiero po północy niektórych ogarnęło zmęczenie. Jednak rano nikt nie miał problemów z pobudką. Każdy się spakował i o 8.00 rano zadowolony wracał do domu.
Nocne czuwanie było wspaniałą przygodą i na pewno długo pozostanie w naszej pamięci.

 

 

10 lat z Patronką

W roku szkolnym 2009/2010, obchodziliśmy rocznicę 10-lecia nadania naszej szkole imienia św. Jadwigi Królowej Polski.

2010-11-19

Sprawozdanie z obchodów Roku Patronki.

Konkurs wiedzy o Patronce odbył się w dwóch etapach. W pierwszym uczestniczyło 84 uczniów, do drugiego etapu przeszli uczniowie, którzy uzyskali od 70% pkt z testu. Byli to 8 uczniów klas IV, Vb, Via: M. Chytroś, J. Gąska, K. Klimek, M. Herbut, K. Mońko, S. Stolarski, K. Mucha, S. Kafel.

W II etapie przyznano tylko I miejsce M. Chytroś (98%).

Ogłoszone zostały 4 konkursy gminne:

– Plastyczne dla klas I-III – „Ilustracja do legendy o św. Jadwidze” oraz dla klas IV-VI – „Miejsca związane ze św. Jadwigą”

– Literackie dla klas IV-VI: „Modlitwa do św. Wawelskiej” oraz „Baśn na długie wieczory”

Podsumowanie nastąpiło 13 czerwca 2010 r. w Dzień Otwarty szkoły. Wtedy można było obejrzeć walki średniowiecznych rycerzy, teatrzyk „Godzina duchów” – przygotowany przez p. A. Konarską z uczniami klas V-VI.

Przygotowane zostały również 2 sale poświęcone Jadwidze oraz jedną prezentującą osiągnięcia szkoły.

Gościlismy wiele osób, wśród nich dzieci, które mogły zajrzeć do pracowni złotnika robiąc korale, pomalować witraże, pisać gęsim piórem. Prezentowaliśmy prace kółka fotograficznego prowadzonego przez p. T. Tobołę.

SP PODŁĘŻE

Śledź nas w mediach społecznościowych